Простият ключ към аквакултурата и консервирането

Простият ключ към аквакултурата и консервирането

Простият ключ към аквакултурата и консервирането

Blog Article

ЕС подкрепя също научните изследвания и иновациите по ключови аспекти на аквакултурите в ЕС: като се започне от взаимодействието с околната среда, здравето и храненето на отглежданата в развъдници риба и се стигне до възпроизводството и размножаването.

За съжаление, нито един от обикновените консерванти не отговаря веднага на всички изисквания.

Ще спазим обещаните срокове за разработването на стандарт за лютеницата, заяви председателят на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци Константин Ламбрев

опростяване на административните процедури и намаляване на времето за лицензиране за стопанствата за аквакултури; координирано пространствено планиране за преодоляване на препятствията, произтичащи от недостига на пространство; засилване на конкурентоспособността на производството на аквакултури в ЕС; насърчаване на равнопоставени условия на конкуренция.

Агропрогноза: Високи температури и валежи през следващата седмица

„Енергийна ефективност за малките и средни предприятия“

Малко са примерите за мащабни добиви например на червена капия, корнишони или патладжан.

Патриарх Даниил отправи окръжно послание за Новата църковна година

В последните години най-вече се използва гранулиран фураж, който е много добре балансиран. Получаваните прирасти от него са много високи. Освен това има и екологичен момент, понеже по-добре се оползотворяват хранителните вещества от този тип фураж. Натоварването в околната среда е по-малко. Това е начинът за интензифициране на стопанствата с използването на такъв тип храна. Традиционно култивирането, особено на шаранови видове, се използват и други видове храни като царевица, отпадъци от хранителната промишленост, от зърнопроизводството, от маслодайната промишленост. Не, че не е възможно да се използват този тип храни, те са с по-ниска стойност за рибопроизводителите, но те пък водят до по-ниски добиви и получаваните резултати не са толкова добри, колкото е при използването на гранулираните фуражи.

Парламентът прие множество резолюции, имащи за цел по-нататъшното укрепване на сектора на аквакултурите на ЕС:

Освен това, чрез тях се отговаря на призивите в стратегията „От фермата до трапезата“ за ускоряване на прехода към устойчива продоволствена система на ЕС, като се признава потенциалът на устойчивите аквакултури за осигуряване на храни и фуражи с нисък въглероден отпечатък.

„Подобряване на производствения капацитет в малките и средни предприятия“

Много по-лесно е да се произвеждат консервирани зеленчуци, но водещите търговци на дребно предупреждават, че търсенето на такива у нас е много по-ниско.

Забелязва се засилен интерес на рибопроизводителите към интегрираните технологии на производство. Говорим аквакултурите за т. нар. аквапоника – култивиране на риби или други хидробионти съвместно с растения. Това е един много екологичен начин за култивиране на риба, тъй като водата от рибопроизводството преминава по растенията, които оползотворяват една значителна част от хранителните вещества, след което се връща обратно при рибите. Това е един екологосъобразен начин. Разбира се водата минава през механичен и биологичен филтър. Обезвреждат се вредните азотни съединения като амоняка и нитрите. Растенията най-вече използват нитратите и фосфатите, след което водата се събира в събирателен резервоар и се изпомпва обратно при рибите. Все още в България няма реализирани проекти в това отношение.

Report this page